Placení v USA – Hotovost & Karty

Oficiální americkou měnou jsou americké dolary. Dejte si pozor na rozdíl mezi americkým, kanadským a australským dolarem – u každého dolaru je jiný směný kurz a dají se velmi lehko zaměnit. Běžnými bankovkami jsou bankovky v hodnotě $1, $5, $10, $20, $50, $100. Můžete nalézt také bankovky v hodnotě dvou dolarů – velmi vzácná bankovka a dříve byli vydávány také bankovky ve vyšší hodnotě. Lze se také setkat s dolarovou mincí – také težko k nalezení. Mezi běžné mince patří 50 centů, 25 centů (označován jako Quarter – čtvrťák), 10 centů (dime), 5 centů (nickel), 1 cent (penny).

Téměř ve všech obchodech lze platit platební kartou a většina lidí v USA opravdu platí kartou. Téměř každý Američan má kreditní kartu a tu nejčastěji používají k placení. V USA po Vás budou v některých hotelech nebo autopůjčovnách kreditní kartu – při cestování je opravdu velmi výhodné a bezpečné si kreditní kartu zařídit. Zde si ale musíte dávat pozor – jedná se o ty půjčky, peníze nečerpáte z Vašeho účtu, ale peníze banky a poté je do určitého termínu musíte bance zaplatit. Lze si ale nastavit to, že se Vám peníze strhnou automaticky z účtu.

Při cestování do USA je také důležité mít embosovanou platební kartu – většina hotelů, autopůjčoven či jiných podniků neakceptují platby neembosovanými kartami.

Embosovanou kartu lehce poznáte tak, že údaje o zákazníkovy (jméno), číslo karty jsou vyraženy na kartě – jsou 3D – vystupují z karty.

Před odletem je také velmi dobré zkontrolovat si ceník poplatků a zjistit kolik Vás například bude stát výběr z bankomatu v USA – někdy se může kvůli poplatku výrazně prodražit, jindy zase může být bez poplatku – podle výše poplatku je poté dobré zvážit zda-li si raději vyměníte v ČR více peněz nebo zda-li si v případě nouze vyberete z účtu.