Zelená karta do USA – Jak ji získat a jaké jsou výhody?

V případě, že chce žít v USA dlouhodobě a chcete zde také pracovat, je nejlepší získat zelenou kartu. Tento proces je velmi zdlouhavý, ale vyplatíte a získáte skoro všechny práva amerického občana. Zelená karta je také cesta k americkému občanství, o které budete moci žádat po 5 letech od získání zelené karty.

Zelená karta / Green Card lze získat následujícími způsoby:

  • žádost o zelenou kartu – prostřednictvím rodiny, prací, investicí (musíte investovat určitou částu a zaměstnat určitý počet zaměstnanců), svatbou s občanem USA
    • máte-li v Americe přímého příbuzného a jedná se o občana USA – sestra, bratr, dítě, manžel, …
    • máte-li v Americe jiného příbuzného a jedná se o občana USA – strýc, teta, synovec, babička, děda
  • loterií o zelenou kartu – výhra v této oficiální loterii americké vlády Vám zajistí tuto kartu

Loterie o zelenou kartu o USA

Účast v loterii je zdarma a jedná se asi o nejlehčí cestu jak získat americkou zelenou kartu. Do loterie se lze přihlásit pomocí tohoto oficiálního webu: dvlottery.state.gov a přihláška je zcela bez poplatků. Na tomto webu také najdete všechny informace o zelené kartě – od kdy podávat přihlášku, o loterii, …

Žádost o zelenou kartu

Na stránkách americké vlády si musíte najít vhodný formulář, vhodnou žádost, kterou musíte vyplnit. Pro každou kategorii existuje jiná žádost – je rozdíl zda-li žádáte prostřednictvím rodiny, práce nebo investicí.

Jaké práva mám jako držitel Zelené karty?

Můžete trvale pobývat a pracovat na území USA. Lze zde také studovat, využívat zdravotnických služeb i sociální pomoci americké vlády. Nemůžete ale volit a ani nemůžete být zvolen na pozice amerických institucí.